Uniunea Europeană prelungeşte cu încă zece ani sistemul de tarifare european Roam like at Home

/
/
25 mart. 22
/

Pe scurt, prin sistemul Roam like at Home nu mai ești nevoit să achiziționezi planuri tarifare dedicate când ești plecat în spațiul SEE (SEE = Spațiul Economic European = Statele membre ale Uniunii Europene + Islanda, Liechtenstein și Norvegia). Beneficiezi de tarifele practicate în țara din care ai plecat (minute, SMS-uri, trafic de date, în anumite limite).

Conform unei decizii luate săptămâna aceasta în Parlamentul European, serviciul de tarifare Roam like at Home va fi prelungit cu încă zece ani. Suplimentar costurilor scăzute, toţi cei care folosesc acest serviciu se vor bucura de aceeaşi calitate şi viteză a conexiunii mobile atât în ţara de origine, cât şi în străinătate.

Pentru serviciile de date, noul regulament stabileşte şi tarife cu ridicata mai mici astfel:

  • 2 euro/GB în 2022;
  • 1,8 euro/GB în 2023;
  • 1,55 euro/GB în 2024;
  • 1,3 euro/GB în 2025;
  • 1,1 euro/GB în 2026;
  • 1 euro/GB începând din 2027.

Pentru apelurile vocale vom avea:

  • 0,022 euro/minut în perioada 2022-2024;
  • 0,019 euro/minut începând din 2025.

Pentru SMS-uri vor exista următoarele tarife:

  • 0,004 euro/SMS în perioada 2022-2024;
  • 0,003 euro/SMS începând din 2025.
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange YOXO te cheamă în reţea şi îţi oferă 3 luni de abonament NELIMITAT 5G la doar 1.96 euro / lună

Orange YOXO încearcă să atragă noi abonaţi, astfel că recent a lansat o nouă campanie promoţională, una ce scoate în evidenţă abonamentul Best Deal cu Nelimitat 5G.

Cum te poţi porta la Vodafone la un abonament cu resurse NELIMITATE în România şi un preţ de doar 2.54 euro / lună?

Dacă eşti abonat Digi Mobil sau Orange şi vrei să te portezi, vin către tine cu o propunere foarte bună, una ce implică costuri reduse şi resurse din belşug.

Digi România este singurul operator telecom din ţară cu profit în 2025 (Orange şi Vodafone au anunţat pierderi generoase)

Toţi operatorii economici din România au fost obligaţi să îşi depună situaţiile financiare finale aferente anului încheiat 2025 până la final de mai, astfel că acum avem o statistică la zi inclusiv pentru cei trei mari operatori telecom din ţară.