Efectul pandemiei de Covid-19: Dacia a înregistrat o scădere de 35%

/
/
25 oct. 20
/

Ultimul raport financiar al grupului Renault arată cifrele modeste obţinute de acesta în 2020. Trebuie să ţinem cont totuşi că vorbim de un context extraordinar, o situaţie de forţă majoră, o pandemie globală cum omenirea nu a mai văzut în ultimii zeci de ani.

Grupul Renault a vândut în primele 9 luni din 2020 puţin peste 2.06 milioane de maşini (sunt incluse vânzările Renault, Dacia şi Lada), cu 26% mai puţin decât în aceeaşi perioadă din 2019. Cele mai multe vânzări au fost făcute în Franţa (382.000 unităţi), Rusia (324.000 unităţi) şi Germania (137.000 unităţi). În România, grupul Renault a comercializat peste 40.000 de maşini şi are o cotă de piaţă de 40%.

Vânzările Dacia la nivel mondial au scăzut cu 35% în primele trei trimestre ale anului, Dacia comercializând aproximativ 366.000 de maşini vs 562.000 în aceeaşi perioadă din 2019. Ultimele trei luni (iulie – septembrie) au arătat o oarecare revenire a pieţei, Dacia înregistrând 155.000 de maşini vândute, adică o scădere de doar 8% vs trimestrul trei din 2019.

Grupul Renault are probleme financiare din ce în ce mai vizibile, cifra de afaceri în primele 9 luni din 2020 fiind de 28.7 miliarde de euro, cu 27% mai puţin decât perioada ianuarie – septembrie 2019.

Noua gama Dacia 2020

Sursa: hotnews.ro
Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Grupul Volkswagen trece printr-o adevărată criză existenţială, cei mai importanţi directori considerând că în prezent se poate pune inclusiv problema de supravieţuire a companiei

Grupul Volkswagen, cândva mândria Germaniei şi chiar a Europei, trece printr-un mare impas, situaţia actuală fiind nu gravă, ci extrem de gravă.

Este sau nu bateria cu stare solidă un miraj? Şeful CATL susţine că tehnologia are mai multe dezavantaje, decât avantaje, iar viitorul său este incert

Cunosc persoane care mi-au transmis de multe ori că o maşină electrică va fi demnă de luat în calcul, atunci când vor apărea bateriile cu stare solidă, unele care promit o schimbare radicală de perspectivă la nivel de autonomie şi viteză de încărcare.

Comisia Europeană continuă asaltul asupra producătorilor auto chinezi şi pregăteşte introducerea de taxe vamale mari pentru maşinile plug-in hybrid (PHEV)

După cum probabil ştiţi deja, maşinile electrice fabricate în China sunt suprataxate în acest moment în Uniunea Europeană. Începând cu 31 octombrie 2024, producătorii auto din China trebuie să plătească următoarele taxe vamale: