BYD confirmă că va lansa în Europa brandul său exclusivist Yangwang (acesta conţine modele care plutesc pe apă, se „scutură” de zăpadă etc.)

gAuto
/
/
27 iul. 25
/

BYD a intrat de câteva luni şi în România, însă suspendarea programului Rabla 2025 a cam dat peste cap socotelile producătorului chinez în ţara noastră.

Compania însă are ambiţii mari în Europa, astfel că investiţiile continuă. BYD a confirmat recent că va lansa oficial în Europa şi brandul său exclusivist Yangwang. Acesta a fost anunţat în 2023 ca fiind un concurent al mărcilor de lux, cu o abordare orientată spre inovaţie tehnologică şi sustenabilitate.

Yangwang are deja câteva tehnologii interesante:

  • platforma E-Four: un sistem revoluţionar cu patru motoare electrice independente ce oferă un control exact şi capacităţi de off-road extraordinare;
  • sistemul inteligent de control al tracţiunii şi posibilitatea de rotire pe loc (aşa numitul crab mode);
  • o suspensie hidropneumatică avansată (aceasta permite unei maşini să circule la nevoie cu doar 3 roţi, să sară peste obstacole, să se „scuture” de zăpadă etc.).

La capitolul maşini, Yangwang se laudă cu:

  • Yangwang U7 – un sedan de lux ce se poate „scutura” de zăpadă;
  • Yangwang U8 – un SUV premium ce vine cu capacităţi de off-road extreme, acesta poate pluti pe apă şi se poate roti în jurul axei sale;
  • Yangwang U9 – un hypercar electric ce ajunge de la 0 la 100 km / oră în sub 2 secunde.

Brandul Yangwang este unul premium, astfel că preţurile acestor maşini pornesc în China de la peste 100.000 de dolari.

Sursa: autocar.co.uk

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

A fost aleasă „Maşina Anului 2026 în Europa” (şi nu, nu este Dacia Bigster, frumuşica noastră a terminat abia a şasea)

Dacia Bigster este o maşină ce impresionează în Europa, tocmai de aceea în toamna anului trecut, juriul competiţiei „Maşina Anului 2026 în Europa” a decis să o nominalizeze la prestigiosul premiu, alături de alte şase candidate serioase:

2025 a fost un an record pentru producătorii auto chinezi în România, numărul înmatriculărilor crescând de 6 ori comparativ cu 2024 (cele mai de succes nume au fost MG, BYD, Geely şi Chery)

Piaţa auto de maşini noi din România a avut un an tensionat, însă luna decembrie a fost una de vis (+54.36% vs decembrie 2024), astfel că la nivel de 2025 putem vorbi de o creştere mică de 3.77% vs 2024 (156.083 unităţi înmatriculate).

Autoliv a lansat un nou volan pliabil, acesta urmând a fi folosit pe o maşină ce va fi prezentată oficial în 2026

Personal am crezut că această noutate adusă de Autoliv este prima din industria auto, însă am zis că înainte să spun vreo prostie, să fac un research rapid. Şi bine am făcut. Se pare că Ford Transit Custom din generaţia 2023 primea la nivel de opţionale un astfel de volan pliabil, unul ce permitea transformarea…