Chinezii de la SAIC anunţă vânzări record în Europa în 2025 pentru marca MG (şi în România cifrele arată bine)

gAuto
/
/
22 dec. 25
/

MG este o marcă auto britanică ce a fost lansată în 1924, dar care în prezent este deţinută de grupul chinez SAIC. Compania livrează în general maşini accesibile ca preţ, unele care concurează pe acelaşi segment cu Dacia, Suzuki, Skoda sau Renault.

Maşinile MG au prins foarte bine la europeni, astfel că 2025 este unul al recordurilor pentru brand. Conform oficialilor companiei, anul acesta au fost comercializate în Europa peste 300.000 de unităţi, în creştere cu aproximativ 30% faţă de anul trecut.

Din acest total, peste 137.000 de unităţi au fost modele hibrid, iar aici avem o creştere impresionantă de 300% an pe an. Cel mai bine vândut model a fost MG ZS, cel care s-a comercializat în aproximativ 123.000 de unităţi, în creştere cu 32% vs 2024.

MG a intrat pe canal oficial şi în România în decembrie 2023 prin intermediul importatorului Quantum Auto Max, iar maşinile sunt disponibile spre vânzare în toată ţara prin intermediul unei reţele de 31 de dealeri (lista întreaga o găsiţi aici).

Deşi cu un apetit mai mic şi românii au rămas plăcut impresionaţi de MG, astfel că marca va depăşi 3000 de unităţi vândute în 2025 (până la noiembrie inclusiv au fost înmatriculate 2870 unităţi). Aceste cifre sunt foarte bune şi vor pune mare presiune pe Suzuki în 2026 (producătorul japonez este un abonat al topului 10 din România, însă în lunile septembrie şi noiembrie a fost depăşit de MG ca număr de unităţi înmatriculate, iar anul viitor sunt şanse mari ca MG să intre în top 10 mărci din România).

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Gigantul chinez Sany a anunţat tehnologia cu AI care permite ca un singur şofer să conducă 5 camioane în coloană

În prezent se discută destul de mult de condusul autonom, însă acest subiect nu mai reprezintă o noutate pentru nimeni. Deşi unele maşini au ajuns să utilizeze a patra generaţie a condusului autonom, limitările rămând evidente, iar incidentele continuă să afecteze negativ imaginea acestei tehnologii (momentan niciun producător nu poate garanta că o maşină autonomă…

A fost aleasă „Maşina Anului 2026 în Europa” (şi nu, nu este Dacia Bigster, frumuşica noastră a terminat abia a şasea)

Dacia Bigster este o maşină ce impresionează în Europa, tocmai de aceea în toamna anului trecut, juriul competiţiei „Maşina Anului 2026 în Europa” a decis să o nominalizeze la prestigiosul premiu, alături de alte şase candidate serioase:

2025 a fost un an record pentru producătorii auto chinezi în România, numărul înmatriculărilor crescând de 6 ori comparativ cu 2024 (cele mai de succes nume au fost MG, BYD, Geely şi Chery)

Piaţa auto de maşini noi din România a avut un an tensionat, însă luna decembrie a fost una de vis (+54.36% vs decembrie 2024), astfel că la nivel de 2025 putem vorbi de o creştere mică de 3.77% vs 2024 (156.083 unităţi înmatriculate).