Constrânşi de noile normele europene, din 2025 producătorii auto vor scumpi maşinile cu motoare termice pentru a forţa oamenii să cumpere mai multe maşini electrice

gAuto
/
/
19 dec. 24
/

Începând cu 1 ianuarie 2025, Uniunea Europeană va impune producătorilor emisii medii de CO2 / autovehicul nou vândut de 93.6 grame / kilometru (o reducere de 19% vs 2024). Cine nu va respecta această medie, va plăti amenzi usturătoare (până la 15 miliarde de euro, am detaliat aici).

Şi care credeţi ca este soluţia găsită de (unii) producători?

Ţinând cont că maşinile cu motoare termice se vând încă foarte bine, aspect ce nu ajută deloc la menţinerea acestei medii, (unii) producători au decis să scumpească treptat preţurile acestei categorii de autovehicule, în speranţa că oamenii vor trece pe maşini electrice (mai multe vânzări de maşini electrice, mai mari şanse să respecte media).

În teorie, orice producător are nevoie ca cel puţin 20% din vânzări să fie generate de modele electrice pentru a trece cu brio provocarea Uniunii Europene.

Şi care este problema?

Problema este una singură: preţurile. Maşinile electrice continuă să fie scumpe, iar maşinile termice se vor scumpi din ce în ce mai mult. După ce că de vreo 3-4 ani încoace toate preţurile au luat-o razna, acum ne aşteptăm să fie şi mai şi.

Bogăţie, ce să mai !

Sursa: carscoops.com
Categorii: gAuto
Cuvinte cheie:
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oraşul Stuttgart, cândva un simbol al prosperităţii susţinut de industria auto germană, ar putea intra într-un soi de faliment

Stuttgart, un oraş cu o populaţie de aproape 600.000 de locuitori, este capitala landului german Baden-Württemberg şi al şaselea oraş din Germania ca dimensiune. Acesta a fost foarte mult timp un simbol al prosperităţii susţinut de industria auto germană, aici având sedii companii uriaşe precum Mercedes, Porsche, Bosch, SMR Automotive sau Mahle.

Chinezii de la SAIC anunţă vânzări record în Europa în 2025 pentru marca MG (şi în România cifrele arată bine)

MG este o marcă auto britanică ce a fost lansată în 1924, dar care în prezent este deţinută de grupul chinez SAIC. Compania livrează în general maşini accesibile ca preţ, unele care concurează pe acelaşi segment cu Dacia, Suzuki, Skoda sau Renault.

De la 1 iulie 2026 se măreşte valoarea punctului de amendă (vom avea astfel amenzi de circulaţie mai mari)

După cum probabil aţi citit zilele acestea prin presă, guvernul intenţionează să mărească salariul minim pe economie de la 1 iulie 2026. Acesta va creşte de la 4050 lei, la 4325 lei (atenţie, vorbim despre salariul brut aici).