Ford a anunţat oficial că din 2022 va renunţa definitiv la modelul Ford Mondeo

/
/
27 mart. 21
/

În ultima perioada a crescut foarte mult cererea pentru SUV-uri şi crossovere, doar în cazul Ford acestea reprezentând 39% din totalul de maşini vândute în 2020 (în creştere cu 8% vs 2019).

La cealaltă extremă se află Ford Mondeo, berlină care în 2020 s-a comercializat în puţin peste 21.000 de unităţi (gândiţi-vă că în 2001 acest model se vindea în peste 286.000 de unităţi).

În acest context, Ford a luat decizia de a renunţa complet la Ford Mondeo, astfel că în martie 2022 se va produce ultima maşină la fabrica din Valencia. Producătorul american a confirmat că nu va exista un urmaş pentru această generaţie de Ford Mondeo şi astfel se scrie istoria unei maşini cu peste 5 milioane de unităţi vândute din 1993 până în prezent.

„Ca urmare a acestei schimbări tot mai mari în preferințele clienților, Ford va opri asamblarea modelul Mondeo la sfârșitul lunii martie a anului viitor. Celelalte vehicule mari și multifuncționale – Galaxy și S-MAX – vor rămâne în producție.”, au menționat oficialii Ford Europe.

Ford va miza din ce în ce mai mult pe vehicule hibrid, iar din 2023 vom vedea în Europa şi prima maşină de volum Ford 100% electrică.

Sursa: autocar.co.uk
Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: Ford, Ford Mondeo
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Dispar samsarii de maşini? Guvernul vrea să limiteze foarte mult numărul de autovehicule pe care o persoană fizică le poate aduce în ţară

Piaţa auto de maşini second-hand din România va primi în curând noi reglementări, unele mai clare şi mai civilizate (aş zice eu).

Dacia ar putea lansa în vara acestui an un cvadriciclu electric fabricat în România, la un preţ de aproximativ 6000 de euro

În toamna anului trecut, Dacia făcea valuri cu conceptul Dacia Hipster. Acest autovehicul 100% electric de 3 metri lungime, 1,53 metri înălţime şi 1,55 metri lăţime, promitea să devină un partener ideal în jungla urbană.

După două luni dezastruoase, piaţa auto de maşini noi din România îşi revine uşor în martie 2026, ajutată de vânzările bune ale maşinilor electrice

Primele două luni ale anului au fost dezastruoase pentru piaţa auto de maşini noi din România, numărul înmatriculărilor fiind în scădere cu 29.93% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025.