Producătorul chinez BYD pregăteşte o intrare grandioasă în România şi negociază cu mai bine de 60 de dealeri la nivel naţional

gAuto
/
/
2 apr. 25
/

Cert este că BYD vrea să îşi facă o intrare grandioasă în ţara noastră, iar multiplele articole din presa de specialitate din ultima perioadă nu fac decât să confirme acest lucru.

Se pare că producătorul chinez duce discuţii grele, surse din piaţă afirmând că în acest moment BYD negociază cu mai bine de 60 de dealeri la nivel naţional. Cel mai cunoscut dintre aceştia pare a fi Ţiriac Auto, producătorul chinez intenţionând să intre în portofoliul unuia dintre cei mai mari şi mai puternici dealeri din România.

Sigur că momentan vorbim doar de negocieri, nu există încă nimic concret, însă toate aceste discuţii arată seriozitatea şi intenţiile pe termen lung pe care le are BYD cu România.

Activitatea BYD România şi Bulgaria este coordonată de către Andrei Duică. Acesta a lucrat anterior în cadrul Trust Motors, importatorul Citröen, Peugeot şi Opel pe plan local.

Cât despre BYD, acesta este un jucător foarte important pe piaţa maşinilor NEV (New Energy Vehicles), adică modelele PHEV şi electrice. Compania chineză a vândut în 2024 aproape 4.3 milioane de maşini NEV, fiind concurentul numărul unu al producătorului american Tesla.

Sursa: zf.ro
Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Un nou brand auto chinezesc va intra în România în 2026 (face parte din grupul Chery)

Lansările de branduri auto chinezeşti vor continua şi în 2026, piaţa de maşini noi din România urmând a deveni din ce în ce mai aglomerată.

Românii au cumpărat masiv maşini noi în luna noiembrie, creşterea fiind de peste 35% an pe an

Într-o ţară în care la nivel economic cureaua a fost strânsă începând cu a doua jumătate a anului, vânzările de maşini noi merg exact invers, impulsionate oarecum şi de relansarea programului Rabla în varianta cu buget mai mic.