Dacia menţine închisă fabrica de la Mioveni pe o perioadă nedeterminată

/
/
2 apr. 20
/

Pe 18 martie Dacia anunţa că închide temporar activitatea fabricii de la Mioveni până pe 5 aprilie. Reprezentanţii companiei au declarat că fabrica va rămâne închisă şi după această dată, însă au evitat să ofere o dată anume pentru reluarea activităţii. Totul depinde de cum vor evolua evenimentele legate de pandemia COVID-19 care practic a închis industria auto din Europa.

Pentru că această situaţie se poate prelungi mai mult decât ar trebui, Dacia pregăteşte un scenariu de reluare a producţiei cel mai probabil după Sărbătorile Pascale. În urma unor discuţii purtate cu oficiali Dacia, Ministrul Economiei, Virgil Popescu a declarat că “Ei mi-au spus că pregătesc un scenariu de reluare a producției, în așa fel încât să protejeze sănătatea oamenilor. Gândiți-vă că acolo sunt 16.000 de salariați, dar gândesc un flux de lucru, în așa fel încât să se respecte distanța de 1 – 1,5 metri între salariați, să aibă măști de protecție, biocide, geluri de dat pe mâini, astfel încât lucrul să se desfășoare în siguranță.”

În acest moment toţi angajaţii Dacia aflaţi în şomaj tehnic sunt plătiţi conform contractului colectiv de muncă cu 85% din salariu. Va fi destul de greu să se prelungească perioada de stat acasă în condiţiile în care costurile sunt uriaşe.

Între timp Kia Motors şi-a anunţat angajaţii din fabrica de la Zilina (Slovacia) că din 6 aprilie vor relua activitatea aşa cum a fost stabilit, desigur cu măsuri stricte de igienă. Deci se poate.

Sursa: profit.ro
Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Eldrive România a inaugurat o stație de încărcare de 1MW (1.000 kW), prima de acest fel din Europa de Est

La sfârșitul lunii mai 2025 vă anunțam că rețeaua de stații de încărcare Eldrive a atins un număr de 600 de puncte de încărcare al nivel național, iar acum, la puțin peste jumătate de an distanță, sunt disponibile în România circa 1.000 de astfel de puncte de încărcare. Mi se pare o dezvoltare cu adevărat…

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Un nou brand auto chinezesc va intra în România în 2026 (face parte din grupul Chery)

Lansările de branduri auto chinezeşti vor continua şi în 2026, piaţa de maşini noi din România urmând a deveni din ce în ce mai aglomerată.