Volvo este primul producător auto din lume ce eliberează paşapoarte digitale pentru bateriile utilizate pe maşinile electrice

/
/
5 iun. 24
/

Uniunea Europeană pregăteşte pentru 2027 noi modificări pentru piaţa auto, iar una dintre schimbări propune introducerea paşapoartelor digitale pentru bateriile utilizate pe maşinile electrice.

Volvo este un producător care a ales calea electrificării rapide, astfel că modificările sunt implementate într-un ritm mai accelerat decât restul pieţei. Volvo a anunţat că pentru modelul său electric Volvo EX90 poate elibera deja aceste paşapoarte digitale, iar în lunile următoarele mai multe modele din gamă vor primi acelaşi tratament.

Volvo devine astfel primul producător auto din lume ce eliberează paşapoarte digitale pentru bateriile folosite pe maşinile electrice.

Ce informaţii oferă paşaportul digital ?

  • locul unde a fost produs acumulatorul;
  • de unde au fost extrase materiile prime utilizate în fabricarea acumulatorului;
  • de unde a provenit energia electrică utilizată în fabricarea acumulatorului;
  • din ce materiale este fabricat acumulatorul;
  • care este conţinutul reciclat din acumulator;
  • care este amprenta de carbon a acumulatorului;
  • starea de degradare a acumulatorului (informaţie excelentă pentru cei ce vor să cumpere o maşină electrică la mâna a doua).

Practic cu ajutorul acestui paşaport digital vom putea afla atât un istoric detaliat al bateriei, cât şi o situaţie la zi a acesteia.

Costul acestui paşaport digital este de doar 9 euro.

Sursa: automarket.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Tesla lansează în Europa modelul Tesla Model 3 Standard, unul cu preţ de plecare de 36.990 euro TVA inclus (cea mai ieftină versiune de pe bătrânul continent)

În prezent cea mai ieftină Tesla din Europa este Tesla Model 3 RWD, cea care are un preţ de plecare de 41.990 euro TVA inclus.

Volkswagen ID.Unyx 08 – primul SUV electric Volkswagen făcut cu tehnologie chinezească de la XPeng

Volkswagen a lansat în această săptămână un nou SUV, unul 100% electric denumit commercial Volkswagen ID.Unyx 08. Acesta a fost dezvoltat de către de către Volkswagen Group China Technology Company împreună cu producătorul auto XPeng.

Am condus Renault 4 E-Tech electric – primele impresii

În urmă cu câteva zile, Renault a organizat un eveniment în cadrul căruia am avut ocazia de a testa două modele recent introduse pe piața din România. Primul despre care expun câteva impresii este Renault 4 E-Tech electric, al doilea este Renault Austral facelift.