Cât va costa proaspăt lansatul model MG HS 2 în România ?

/
/
13 iul. 24
/

Articolul despre lansarea modelului MG HS 2 s-a bucurat de un succes nesperat aş zice eu, semn că această marcă nouă pe piaţa auto din România vă atrage.

Deşi prezentăm întotdeauna noutăţile cât mai obiectiv posibil, de cele mai multe ori totul se rezumă în final la preţ. Până la urmă piaţa auto din România este mică (scriam într-un articol recent că reprezentăm cam 8% din piaţa auto britanică), iar românii încearcă să îşi cumpere o maşină cu raport calitate-preţ cât mai bun.

Şi pentru că în articolul de prezentare nu am avut informaţii legate de preţ, am zis că merită să revin în atenţia voastră şi cu această informaţie valoroasă. MG HS 2 va fi disponibil în doar două versiuni de echipare, Excite şi Exclusive, la următoarele costuri:

  • Excite, cutie manuală cu 6 trepte: de la 26.100 de euro;
  • Exclusive, cutie manuală cu 6 trepte: de la 27.900 de euro;
  • Excite, cutie automată cu 7 rapoarte: de la 27.800 de euro;
  • Exclusive, cutie automată cu 7 rapoarte: de la 29.600 de euro.

Va exista şi o mică campanie de lansare, astfel că pentru o perioadă limitată de timp producătorul va oferi o reducere de 500 de euro aplicată preţurilor de mai sus.

Toate aceste preţuri sunt valabile doar pentru motorizarea de 1.5 litri benzină, varianta PHEV urmând a ajunge ceva mai târziu în oferta dealerilor.

Iată care sunt cele mai importante caracteristici ale noului MG HS 2:

  • limbaj nou de design cu interior şi exterior reproiectate;
  • mai lung cu 45 mm, mai lat cu 14 mm, mai scund cu 30 mm şi cu un ampatament crescut cu 45 mm vs MG HS;
  • capacitatea portbagajului crescută la 507 litri (de la 448 litri);
  • motorizări:
    • benzină 1.5 litri, 169 CP, 279 Nm cu cutie manuală în 6 trepte sau cutie automată cu 7 trepte şi dublu ambreiaj;
    • PHEV cu motor benzină 1.5 litri, 142 CP şi motor electric cu 209 CP.
  • varianta PHEV are o baterie de 24.7 kWh şi promite până la 120 de kilometri autonomie în modul electric;
  • două display-uri de 12.3 inci pentru instrumentarul de bord şi sistemul multimedia;
  • tăviţă de încărcare wireless pentru telefon;
  • sistem audio cu 8 incinte;
  • doar tracţiune faţă.
Sursa: autocritica.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Grupul Volkswagen trece printr-o adevărată criză existenţială, cei mai importanţi directori considerând că în prezent se poate pune inclusiv problema de supravieţuire a companiei

Grupul Volkswagen, cândva mândria Germaniei şi chiar a Europei, trece printr-un mare impas, situaţia actuală fiind nu gravă, ci extrem de gravă.

Este sau nu bateria cu stare solidă un miraj? Şeful CATL susţine că tehnologia are mai multe dezavantaje, decât avantaje, iar viitorul său este incert

Cunosc persoane care mi-au transmis de multe ori că o maşină electrică va fi demnă de luat în calcul, atunci când vor apărea bateriile cu stare solidă, unele care promit o schimbare radicală de perspectivă la nivel de autonomie şi viteză de încărcare.

Comisia Europeană continuă asaltul asupra producătorilor auto chinezi şi pregăteşte introducerea de taxe vamale mari pentru maşinile plug-in hybrid (PHEV)

După cum probabil ştiţi deja, maşinile electrice fabricate în China sunt suprataxate în acest moment în Uniunea Europeană. Începând cu 31 octombrie 2024, producătorii auto din China trebuie să plătească următoarele taxe vamale: