Volkswagen prezintă conceptul Volkswagen ID. Every1, maşină electrică cu preţ de plecare de sub 20.000 euro şi lansare în 2027

gAuto
/
/
7 mart. 25
/

În 2023 scriam despre Volkswagen ID.2all, maşină electrică cu preţ de plecare de sub 25.000 de euro şi lansare în 2025, doar că din ce am înţeles prezentarea comercială a fost amânată pentru 2026.

Compania germană a anunţat acum un nou concept, Volkswagen ID. Every1. Vorbim despre un alt model electric ieftin, unul despre care Volkswagen susţine că va avea un preţ de plecare de sub 20.000 de euro şi va fi lansat în 2027.

Iată cele mai importante caracteristici ale acestui Volkswagen ID. Every1:

  • dezvoltat pe arhitectura MEB a grupului Volkswagen;
  • roţi motrice faţă;
  • lungime de 3880 mm şi portbagaj de 305 litri;
  • motor electric de 95 CP;
  • viteză maximă de 130 km / oră;
  • autonomie de cel puţin 250 km.

Maşinuţa nu arată deloc rău, iar specificaţiile evidenţiate mai sus sunt decente pentru un model electric urban. Rămâne de văzut dacă compania germană va respecta întocmai conceptul, preţul şi anul de lansare.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

1 maşină din 4 vândute în 2026 la nivel global va fi electrică (un record pentru segment)

Ştiu că mulţi oameni au o oarecare reţinere în a face pasul către maşini electrice, însă se pare că trecerea naturală către această motorizare se întâmplă la nivel global, iar 2026 va fi unul al recordurilor.

Chinezii de la CATL confirmă că lucrează la dezvoltarea unei baterii litiu-aer pentru maşini electrice (cu aceasta, autonomia de 1000 de kilometri ar deveni o banalitate)

Cu toate inovaţiile şi tehnologiile disponibile, în prezent este foarte greu să oferi o autonomie de 1000 kilometri pe un autoturism pur electric. Sigur că se lucrează în continuare în această direcţie, iar într-un viitor nu foarte îndepărtat, vom depăşi şi această barieră la nivel de normalitate.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce tip de baterie ar alege pentru o maşină electrică pentru un ciclu de utilizare de 8 – 10 ani (LFP sau NMC)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.