Cu ambiţii de 5000 de unităţi vândute până la final de 2025, BYD a înmatriculat în România în aproape trei luni doar 2 maşini

gAuto
/
/
4 aug. 25
/

Pe data de 8 mai 2025 BYD şi-a anunţat intrarea oficială pe piaţa auto din România. La acel moment au fost prezentate ambiţii din cele mai mari:

  • 5000 de unităţi vândute în 2025;
  • lider de piaţă până în 2030.

Dacă al doilea obiectiv are şanse încă teoretice, primul pare deja o utopie dacă ne uităm pe numărul de înmatriculări la zi:

  • mai – 1 BYD Seal;
  • iunie – 1 BYD Seal;
  • iulie – nicio înmatriculare.

În aproape 3 luni, BYD a înregistrat în România doar 2 maşini (şi nu ştiu nici măcar dacă acestea sunt vândute de BYD România sau sunt aduse prin alte surse de către cumpărători).

Luna trecută şi cei de la profit.ro şi-au pus aceeaşi întrebare, iar reprezentaţii BYD România le-au transmis că „În luna iulie, primele 500 de unități BYD au ajuns în România, asigurând astfel disponibilitatea necesară pe piață. Se anticipează astfel și o creștere a numărului de înmatriculări în lunile următoare, mai ales având în vedere durata procesului de înmatriculare.”

Se pare că intrarea BYD în ţara noastră nu este chiar ca “un tsunami” cum s-a vrut, ci mai degrabă ca un val mic de la Marea Neagră pe steag verde. Dacă nu se schimbă ceva în abordare şi strategie (inclusiv la nivel de preţuri care sunt foarte mari), tare îmi este că nume precum MG sau Geely vor vinde mult mai bine (momentan o fac, dar o comparaţie directă la acest moment nu este corectă, în contextul în care cele din urmă sunt prezente în România de mult mai mult timp).

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am condus Renault Clio 2026 – primele impresii pentru noua generație a celui mai de succes Renault din istoria mărcii

Clio a fost introdus pe piață încă din 1990, deci se poate lăuda cu o carieră de circa 35 de ani, perioadă în care s-a trecut prin șase generații distincte. Cu ultima dintre ele am luat contact acum câteva zile, când am condus versiunea HEV (Full Hybrid E-Tech) pe câțiva zeci de kilometri.

Mercedes-Benz a prezentat noul S-Class 2026 – actualizare majoră, tehnologie nouă și mult accent pe digitalizare

Mercedes-Benz a prezentat oficial noul S-Class 2026, o actualizare amplă a generației actuale. Producătorul spune că peste jumătate din componente au fost reproiectate sau înlocuite, ceea ce face ca acest facelift să fie unul dintre cele mai importante din istoria modelului. În același timp, Mercedes sărbătorește 140 de ani de la invenția automobilului, iar S-Class…

Dacia Duster a fost desemnat cel mai bun SUV compact al anului 2026 de una dintre cele mai cunoscute publicaţii auto din Marea Britanie

Dacia continuă să fie apreciată, anul trecut mai multe modele ale mărcii româneşti primind diferite distincţii în Europa.