Dacia a vândut 20.000 de maşini electrice Dacia Spring în România

gAuto
/
/
11 feb. 25
/

Într-un articol anterior am aflat că până la finalul anului trecut au fost înmatriculate 17.939 unităţi Dacia Spring, cifre care îi permit obţinerea unei cote de piaţă de aproximativ 33% pe segmentul modelelor electrice.

Dacia ne informează că un Dacia Spring Extrem 65 de culoare Lichen Kaki ce a fost livrat unei cliente din Bucureşti a devenit a exemplarul cu numărul 20.000 vândut în România. Pentru a sărbători depăşirea acestui prag, Dacia a oferit clientei două vouchere de încărcare gratuită care asigură parcurgerea a 20.000 de kilometri.

„Atingerea bornei de 20.000 de unități vândute confirmă succesul de care se bucură Dacia Spring pe piața din România. Lansată în toamna anului trecut, noua ediție a modelului, cu un design complet revizuit și cu numeroase echipamente noi, este un model de eficiență energetică, rămânând totodată vehiculul electric cu cel mai bun raport preț/prestații din segmentul său”, a declarat Mihai Bordeanu, Director General Automobile Dacia.

În cei peste patru ani de existenţă, Dacia Spring a fost vândută în peste 168.000 de unități la nivel internațional, marea majoritate în țările Europei Occidentale.

Ca o paranteză de final, am văzut pe site-ul Dacia o ofertă la Dacia Spring ce pleacă de la 9.900 euro. Aceasta este legată de viitorul program Rabla Plus 2025, deci este una orientativă. La acest preţ nu sună deloc noua versiune.

Sursa: dacia.ro
Categorii: gEV
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Xiaomi SkyNomad N90 – SUV imens cu trei rânduri de scaune, baterie de 76 kWh pe un plug-in hibrid cu range extender, 416 CP și flexibilitate maximă la interior

Xiaomi pregătește lansarea unui SUV de dimensiuni generoase. Se numește Xiaomi SkyNomad și mai multe detalii aflați în articolul de față.

Românii accelerează achiziţiile de maşini electrice (suntem în topul ţărilor din Uniunea Europeană cu cele mai mari creşteri an pe an)

Văd din ce în ce mai mulţi români orientându-se spre maşini electrice, iar acest lucru nu este neapărat rău ţinând cont de fluctuaţiile mari ale preţurilor carburanţilor din ultimele luni.

Când se lansează oficial noua generaţie Dacia Spring (aceasta va fi fabricată în Slovenia)?

Dacia Spring va primi în curând o nouă generaţie, una realizată pe o nouă platformă şi care nu va mai fi fabricată în China (după cum probabil ştie deja toată lumea, actualul model este produs într-o fabrică Dongfeng Motor, cea din oraşul Shiyan, provincia Hubei).