Dacia Bigster primeşte deja „reduceri” de preţ cuprinse între 1100 şi 1600 euro

gAuto
/
/
10 ian. 25
/

Preţul de plecare pentru cea mai mare maşină Dacia produsă vreodată la uzina de la Piteşti este de 23.000 euro TVA inclus pentru versiunea în echipare Essential TCe 140, adică 1.2 litri benzină mild-hybrid 48V cu 140 CP.

Această variantă, cea mai ieftină, a primit deja „o reducere” de 1100 euro cu finanţare prin Dacia Credit. Pentru cei 21.900 euro, primiţi din partea Dacia o maşină echipată în standard cu:

  • Aer condiționat manual;
  • Închidere centralizată cu telecomandă pe cheie;
  • Oglinzi retrovizoare reglabile electric și degivrante;
  • Geamuri electrice față/spate cu impuls;
  • Camera video și senzori acustici pentru asistență la parcarea cu spatele;
  • Cruise Control;
  • Bare longitudinale de pavilion de culoare neagră;
  • Media Display.

Tot prin intermediul Dacia Credit şi în versiunea de echipare Journey Hybrid 155, adică full-hybrid cu 1.8 litri benzină şi motor electric cu 155 CP, primeşte „o reducere” de 1600 de euro. Dacă în standard preţul de plecare este de 29.500 euro, cei interesaţi o pot achiziţiona acum la 27.900 euro. Pentru aceşti bani primiţi:

  • Aer condiționat automat cu 2 zone;
  • Card acces mâini libere;
  • Consolă înaltă cu cotieră și compartiment frigorific;
  • Hayon cu acționare electrică;
  • Cruise Control adaptiv;
  • Asistent Adaptiv pentru faza lungă (AHL – Auto High Low beam);
  • Media Nav Live 10.1 inci;
  • Încărcare telefon prin inducție.

Singura mare problemă a acestor „oferte” este că ele sunt valabile doar prin Dacia Credit, adică doar prin leasing. După perioada celor 5 ani veţi plăti cu mult mai mult decât preţul standard practicat de Dacia, deci reducerea este pur teoretică.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De la 1 iulie 2026 se măreşte valoarea punctului de amendă (vom avea astfel amenzi de circulaţie mai mari)

După cum probabil aţi citit zilele acestea prin presă, guvernul intenţionează să mărească salariul minim pe economie de la 1 iulie 2026. Acesta va creşte de la 4050 lei, la 4325 lei (atenţie, vorbim despre salariul brut aici).

De la Dacia Logan de 5000 de euro în 2005, la Dacia Logan de 15.000 euro în 2025 (în 20 de ani preţul de plecare s-a triplat)

În septembrie 2004 Dacia începea să livreze primele unităţi ale celui mai recent model al său, Dacia Logan. „Maşina de 5000 de euro” cum era promovată atunci, a ajuns rapid la inimile românilor, iar din 2005 a fost an de an în topul celor mai bine comercializate autovehicule din România (2005 a fost primul an…

Ce anvelope de iarnă recomandați în 2025 și la cât timp sau număr de kilometri considerați că trebuiesc a fi schimbate?

Cred că deja mare parte dintre cei ce schimbă anvelopele între sezoane au făcut vizita la service sau au realizat operațiunea pe acasă. Temperaturile au coborât recent sub pragul a 0 grade Celsius, iar anvelopele de vară nu le-aș mai vedea recomandate.