Dezamăgire totală pe piaţa auto din România, ecotichetul pentru achiziţia de maşini electrice propus în cadrul Programului Rabla 2025 rămâne la fel de mic ca anul trecut

2024 a fost un an dezamăgitor pentru vânzările de maşinile electrice din România, dealerii auto reuşind să comercializeze cu 32.2% mai puţine unităţi decât în 2023.
08/03/2025

Insuccesul de anul trecut a fost pus pe baza înjumătăţirii ecotichetului din Programul Rabla, de la 10.200 euro în 2023, la doar 5100 euro în 2024.

Luând în calcul acest rezultat neaşteptat de slab, toată piaţa auto din România a susţinut că guvernul trebuie să facă mai mult, iar creşterea ecotichetului pentru achiziţia de maşini electrice părea a fi soluţia acceptată de toţi.

APIA (Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile) a propus un ecotichet de 8500 euro, însă surse de la nivelul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) sugerau mai degrabă un maxim de 7000 – 7500 euro.

Săptămâna aceasta a fost lansat în dezbatere ghidul pentru „Programul pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră” aka “Programul Rabla 2025”, iar propunerea statului pentru maşinile electrice rămâne neschimbată, 5100 euro.

Dezamăgirea în rândul dealerilor şi a producătorilor auto este mare, reprezentanţii APIA afirmând că noul program nu răspunde nevoilor reale ale pieţei şi că propunerile actuale vor încetini procesul de electrificare al parcului auto din România.

Acum poate sunt eu cârcotaş, dar la preţurile foarte mari pe care le cer în cazul maşinilor electrice nu se uită nimeni? Adică e mult mai simplu să arunci vina pe guvern, când o mare parte din vină o ai şi tu (însă nu există asumare).

Iată cum se prezintă ecotichetele propuse de Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) pentru noul program:

  • 7.000 lei pentru achiziţionarea unei motociclete;
  • 10.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie termică (cu ardere internă) sau hibrid;
  • 13.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou plug-in hibrid sau a unei motociclete electrice;
  • 25.500 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen.

Sursa: economedia.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează OnePlus 9 Pro și Acer Nitro 5 AN517-52.