Grupul Stellantis va aduce o nouă marcă chinezească de maşini electrice în România începând cu luna septembrie a acestui an

/
/
15 mai 24
/

Grupul Stellantis a confirmat oficial că începând cu luna septembrie a acestui an va aduce în 9 ţări europene, printre care şi România, o nouă marcă chinezească de maşini electrice.

Aceasta se numeşte Leapmotor, iar pentru cei care nu ştiu, grupul Stellantis deţine 21% din acţiunile acestei companii. Conform unui acord între cele două entităţi, Stellantis are drepturi exclusive de a construi, a exporta şi a vinde modelele Leapmotor în afara Chinei.

Proaspăt lansata companie Leapmotor International va aduce în România din luna septembrie două noi modele:

  • Leapmotor T03 – o maşină electrică mică de oraş cu autonomie de până la 280 de kilometri ce va fi produsă în Polonia (am scris despre ea aici);

  • Leapmotor C10 – un SUV electric cu 231 CP şi 420 de kilometri autonomie ce va fi importat din China.

Leapmotor International îşi propune ca până în 2028 să aibă în Europa un portofoliu de cel puţin 6 modele electrice cu preţuri accesibile.

Noile maşini Leapmotor vor fi vândute prin intermediul partenerilor grupului Stellantis din cele 9 ţări europene, aceştia urmând a se ocupa inclusiv de partea de service şi garanţie.

Sursa: carscoops.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am condus noul BMW iX3 – primele impresii pentru mașina care deschide un nou capitol în istoria Bayerische Motoren Werke

Despre iX3, primul model Neue Klasse din noua eră BMW, v-am scris încă de la publicarea primelor informații oficiale, l-am văzut apoi cu ocazia unei prezentări statice la București, după care v-am povestit câte ceva despre uzina din Debrecen, unde se fabrică această mașină în care bavarezii își pun mari speranțe. Asta nu înseamnă că…

Veste bună pentru cei ce folosesc o trotinetă Xiaomi în România – toate modelele vândute local se încadrează în categoria exceptată de la obligația de asigurare RCA

Cei interesați să achiziționeze o trotinetă electrică Xiaomi pot sta liniștiți, nu sunt nevoiți să plătească asigurare RCA - nu au o obligație în acest sens.

Opel anunță că vom avea Corsa GSe în versiune de serie

După ce la jumătatea anului trecut Opel anunța că Mokka GSe va intra în producția de serie, compania germană revine acum cu un anunț similar și pentru Corsa GSe. Modelul vine în contextul în care Opel accelerează electrificarea gamei, fiind prima marcă din grupul Stellantis care oferă toate modelele și în versiuni complet electrice.