Dacia Duster 3 ajunge în finala concursului „Maşina Anului 2025 în Europa” (o premieră istorică pentru marca Dacia)

/
/
15 nov. 24
/

În luna august vă informam că organizatorii competiţiei „Maşina Anului 2025 în Europa” au anunţat maşinile ce se vor lupta pentru acest premiu important. Vorbeam atunci de o listă iniţială formată din 42 de modele, printre acestea aflându-se şi Dacia Duster 3.

Am ajuns şi în a doua etapă a acestei competiţii, cea în care juriul, format din 60 de membrii din 23 de ţări europene, a decis cele 7 mari finaliste. Pentru prima oară în istoria Dacia, o maşină produsă la Piteşti are şansa reală de a câştiga premiul de „Maşina Anului în Europa”, deoarece Dacia Duster 3 a ajuns în marea finală.

Iată care sunt cele 7 finaliste:

  • Alfa Romeo Junior;
  • Citroen C3 / e-C3;
  • Cupra Terramar;
  • Dacia Duster 3;
  • Hyundai Inster;
  • Kia EV3;
  • Renault 5 / Alpine A290.

Marele câştigător va fi anunţat pe 10 ianuarie în cadrul Salonului Auto Internaţional de la Bruxelles.

Personal nu cred că Dacia Duster 3 va câştiga, iar raţionamentul meu este cât se poate de simplu: în ultimii ani au câştigat doar modele electrice, iar acest lucru se va întâmpla şi în continuare pentru că nu se mai vrea promovarea modelelor cu motoare termice.

Anul acesta titlul a fost câştigat de Renault Scenic E-Tech, în 2023 titlul a fost acordat modelului electric Jeep Avenger, iar în 2022 titlul a ajuns la Kia EV6.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De la 1 iulie 2026 se măreşte valoarea punctului de amendă (vom avea astfel amenzi de circulaţie mai mari)

După cum probabil aţi citit zilele acestea prin presă, guvernul intenţionează să mărească salariul minim pe economie de la 1 iulie 2026. Acesta va creşte de la 4050 lei, la 4325 lei (atenţie, vorbim despre salariul brut aici).

De la Dacia Logan de 5000 de euro în 2005, la Dacia Logan de 15.000 euro în 2025 (în 20 de ani preţul de plecare s-a triplat)

În septembrie 2004 Dacia începea să livreze primele unităţi ale celui mai recent model al său, Dacia Logan. „Maşina de 5000 de euro” cum era promovată atunci, a ajuns rapid la inimile românilor, iar din 2005 a fost an de an în topul celor mai bine comercializate autovehicule din România (2005 a fost primul an…

Ce anvelope de iarnă recomandați în 2025 și la cât timp sau număr de kilometri considerați că trebuiesc a fi schimbate?

Cred că deja mare parte dintre cei ce schimbă anvelopele între sezoane au făcut vizita la service sau au realizat operațiunea pe acasă. Temperaturile au coborât recent sub pragul a 0 grade Celsius, iar anvelopele de vară nu le-aș mai vedea recomandate.