Programul Rabla 2024 este gata şi începe în doar câteva zile

/
/
11 mart. 24
/

Aşteptarea a luat sfârşit, Programul Rabla 2024 este gata şi va începe în doar câteva zile. Preşedintele AFM, Laurenţiu Adrian Neculaescu, a confirmat în cadrul unei conferinţe de presă că noua versiune a programului guvernamental pentru subvenţionarea achiziţiilor auto va demara pe 19 martie.

Iată care va fi valoarea tichetelor acordate anul acesta:

Rabla Clasic;

  • 7000 lei pentru o singură maşină casată şi 10.000 lei pentru două autovehicule casate (tichetul este utilizabil doar pentru achiziția unei mașini noi cu noxe emise de maxim 150g CO2/km WLTP);
  • Ecobonusuri suplimentare:
    • un ecobonus de 1500 lei, pentru casarea fiecărui autovehicul uzat cu o vechime de cel puțin 15 ani de la data fabricației sau care are norma de poluare cel mult Euro 3 (aşa numitul ecobonus de vechime);
    • un ecobonus de 1500 lei, pentru cumpărarea unei mașini al cărei motor generează emisii de CO2 mai mici sau egale cu 120 g CO2/km WLTP;
    • un ecobonus de 1500 lei pentru achiziția unei mașini cu GPL/GNC;
    • un ecobonus de 3000 lei pentru achiziția unui autoturism hibrid (exceptând plug-in-hybrid).

Rabla Plus;

  • 25.500 lei pentru achiziționarea unui autovehicul electric sau a unui autovehicul cu pilă de combustie cu hidrogen;
  • 13.000 lei pentru achiziționarea unui autovehicul plug-in-hybrid, care generează maxim 80 g CO2/km în sistem WLTP;
  • 13.000 lei pentru achiziționarea unei motociclete electrice.

Bugetul alocat pentru Programul Rabla 2024 este de 1.3 miliarde de lei, din care 300 milioane lei pentru Rabla Clasic şi 1 miliard de lei pentru Rabla Plus.

Via: hotnews.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Dacia ar putea lansa în vara acestui an un cvadriciclu electric fabricat în România, la un preţ de aproximativ 6000 de euro

În toamna anului trecut, Dacia făcea valuri cu conceptul Dacia Hipster. Acest autovehicul 100% electric de 3 metri lungime, 1,53 metri înălţime şi 1,55 metri lăţime, promitea să devină un partener ideal în jungla urbană.

După două luni dezastruoase, piaţa auto de maşini noi din România îşi revine uşor în martie 2026, ajutată de vânzările bune ale maşinilor electrice

Primele două luni ale anului au fost dezastruoase pentru piaţa auto de maşini noi din România, numărul înmatriculărilor fiind în scădere cu 29.93% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025.

Dacia explică de ce vânzările din Europa au scăzut cu aproape 30% în 2026

Vânzările Dacia în primele două luni din 2026 în Europa sunt pe un minus îngrijorător, acestea ajungând la un total de 65.252 unităţi, adică în scădere cu aproape 30% vs aceeaşi perioadă din 2025.